7,7 Internautów Już Wie Jak znaleźć dentystę w Cieszynie. A Ty? - Stomatologiczny

gabinet dentysty cieszyn

Jak uchronić się przez próchnicą zębów

Profilaktyka jest obecna w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jej celem jest zapobieganie różnym chorobom i problemom zdrowotnym. Również w stomatologii profilaktyka jest osobną specjalizacją. Poprzez działania profila

7,7 Internautów Już Wie Jak znaleźć dentystę w Cieszynie. A Ty? - Stomatologiczny gabinet dentysty cieszyn
ktyczne w stomatologii ma się głównie na myśli zapobieganie próchnicy zębów, która jest najczęstszą chorobą dotykającą nasze uzębienie. Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również i w stomatologii, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podstawowymi działaniami z zakresu profilaktyki próchnicy zębów jest odpowiednia edukacja dotycząca utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W profilaktyce stomatologicznej bardzo ważne jest właściwe szczotkowanie zębów, używanie odpowiedniej pasty zawierającej fluor oraz dodatkowo płukanie jamy ustnej płynami. Dobrze jest również używać nici dentystycznych, które pozbywają się resztek spomiędzy zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnych działań profilaktycznych, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, żeby zasięgnąć rady.


Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Dobry gabinet stomatologiczny musi posiadać odpowiednie wyposażenie oraz sprzęt, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzanie wielu zbiegów stomatologicznych. Jedną z często świadczonych usług w gabinetach jest tak zwana rentgenodiagnostyka stomatologiczna, do której wymagany jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający robienie prześwietleń RTG. Innym rodzajem sprzętu, który pozwala na wykonanie zabiegów, jest mikroskop używany w endodoncji mikroskopowej. Dzięki użyciu mikroskopu przy leczeniu kanałowym zębów możliwe jest dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów. Ponadto podczas wybielania gabinetowego z zakresu stomatologii estetycznej używa się specjalnych lamp, którymi naświetla się nałożoną pastę wybielającą. Jak więc widać, poza podstawowym wyposażeniem gabinetu, którym jest fotel dentystyczny i różnego rodzaju wiertła, w stomatologii używa się również innych sprzętów pomocniczych w wykonywaniu zabiegów. Profesjonalne gabinety stomatologiczne korzystają z szerokiego zakresu różnych sprzętów.


Jakie kwalifikacje posiada stomatolog

Bycie lekarzem z zawodu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które gwarantują posiadanie prawa do wykonywania danego zawodu. Każdy lekarz musi ukończyć odpowiednie studia medyczne wraz z wybraną specjalizacją. To samo tyczy się stomatologów i dentystów, którzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza. Żeby zostać lekarzem dentystą trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, jednak aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, którym jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że w jej ramach można wybrać spośród aż dziewięciu specjalizacji, które na studiach odbywają się na zasadzie jednolitych modułów. Żeby poznać kwalifikacje danego lekarza dentysty najczęściej wystarczy odwiedzić stronę internetową danego gabinetu stomatologicznego, gdzie często są zamieszczone informacje o lekarzach wykonujących zabiegi stomatologiczne.


Lekarz stomatolog

Współcześnie istnieje wiele zawodów, do których wykonywania potrzebne są określone kwalifikacje. Jednymi z zawodów, które wymagają odbycia określonej edukacji żeby zdobyć prawa do ich wykonywania są wszelkie zawody medyczne. Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, również wymaga od kandydata ukończenia odpowiednich studiów, żeby mógł pracować jako lekarz dentysta. Stomatolog, inaczej nazywany także dentystą, zajmuje się leczeniem, profilaktyką oraz diagnozowaniem chorób zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Istnieje wiele specjalizacji stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem działań dotyczących stomatologii. Żeby zostać lekarzem dentystą konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów magisterskich, a pełne prawo do wykonywania zawodu dentysta otrzymuje po zdaniu specjalnego egzaminu. W zależności od wybranej na studiach specjalizacji lekarz dentysta może się zajmować danym działem stomatologii. Możliwe jest ukończenie kilku różnych specjalizacji poszerzających zakres wykonywanych obowiązków.